Ana Sayfa Film-Sinema Koku: Bir katilin hikayesi 2 Gelecek mi? Konusu ve oyuncuları

Koku: Bir katilin hikayesi 2 Gelecek mi? Konusu ve oyuncuları

KOKU BİR KATİLİN HİKAYESİ
KOKU BİR KATİLİN HİKAYESİ

Koku: Bir katilin hikayesi 2 Gelecek mi? Konusu ve oyuncuları sorularına yanıt arayalım. Edebiyat kategorisin de yer alan eserlerin sinemalara uyarlanması sıkça tercih edilen ve de uygulanan bir durum olsa da uyarlamanın altından başarılı olarak kalkmak bir hayli zordur. Okuyucuların eseri okurken hayal gücünde hayat verdiği karakterleri beyaz perdede farklı bir uyarlama ile görmesi, süre nedeniyle hikayenin kısaltılması da hikayenin sinemaya daha uygun olacak biçimde değiştirilmesi özellikle kitapla bağ kuran hayranların filmi beğenmemesine sebep olur. Bu açıdan eseri okunmadan izlenen uyarlama yapımlar ilk aşama da beğenilirken, önce kitabını okuyarak daha sonra da filmi izleyenler için uyarlama yapılan eserler sert bir şekilde eleştirilir. Bu konuya örnek olarak en iyi uyarlamalardan biri olarak karşımıza çıkan Koku: Bir Katilin Hikayesi filmine bir göz atalım.

Koku: Bir Katilin Hikayesiperfume : The Story Of A Murderer Konusu

2007 Fransa, İspanya yapımı olan film Patrick Süskind’in Perfume isimli eserinden beyaz perdeye uyarlanmıştır. Filmin yönetmenliğini ise Tom Tykwer yapmıştır. 16 Şubat 2007 de vizyona giren film için yaklaşık 63 milyon dolar bütçe ayrılırken 135 milyon dolar kadar da gişe hasılatı yakalanmıştır. Yapımcılığını ise Bernd Eichinger üstlenmiştir.

Filmde olaylar Fransa da ve 18. yüzyılda geçmektedir. Jean-Baptiste Greenouille bir balık satıcısı kadının oğlu olarak dünyaya gelir. Diğer çocukları gibi onun da öleceğini düşünen annesi onu çöplerin içine atar ve gider. Jean yaşar ve bir yetimhanede büyür. Jean güçlü koku alma yeteneğini çok geçmeden fark eder. Bir gün şehre indiğinde bir kızın kokusuna kapılır. Kızı tutar ancak kız bundan korkar. Ağzını bağırmaması için kapatır ve kız ölür. Kızın ve ölümün kokusunu içine sindirir.

Jean bu olayın üzerine her şeyin kokusunu esir eder ve hikayesi de burada başlar. Bu gerilim dolu film vizyona girdiği ilk andan itibaren dikkatleri üzerine toplamıştır.

  • Vizyon Tarihi : 16 Şubat 2007 yılı
  • Yönetmen : Tom Tykwer
  • Oyuncular : Alan Rickman , Ben Whishaw , Hurd-Wood, Dustin Hoffman , Karoline Herfurth
  • Film Türü : Dram , Gerilim , Suç
  • Yapım Yeri : 2006 – Fransa , İspanya
  • IMDB : 7.5 Puan

Koku: bir katilin hikayesi filmi gerçek mi?

Alman asıllı yazar Patrick Süskind ait olan KOKU romanı, sıra dışı konusu, akıl almaz sonu ile ilk yayın tarihi olan 1985 yılından bugüne okurlarını büyülemeyi sürdürüyor. Farklı kişiliği ile topluma karşı mesafeli görünümü ile öne çıkan yazar Süskind, eserinde insanın toplum tarafından kabul edilme arzusunu benzersiz bir konu etrafında ele alıyor. İnsanların kokulara karşı sahip olduğu içgüdüsel ilgisini olağanüstü bir tema ile kaleme alan yazar ayrıca Koku eserinin uyarlaması ile de sizleri etkisi altına almayı başaracak.

Kitabın yayınlandığı tarihte hikayenin gerçek olup olmadığı tartışılmışken, filmin yayınlanmasıyla birlikte bu konu tekrar gündeme geldi. Eserle ilgili birçok ihtimal olsa da eserin ana teması gerçekten ilginç.

KOKU: BİR KATİLİN HİKAYESİ FİLMİ YENİDEN ÇEKİLECEK Mİ ?

İlk yayımlandığı tarihte dikkat çeken filmin uyarlamasının yapılması şu anda öngörüler arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz