Ana Sayfa Film-Sinema Kara şahin düştü filmi konusu ve izleyici yorumları

Kara şahin düştü filmi konusu ve izleyici yorumları

Kara şahin düştü filmi konusu ve izleyici yorumları
Kara şahin düştü filmi konusu ve izleyici yorumları

Kara Şahin Düştü filmi ne zaman yayınlandı? Kara Şahin filmi oyuncu kadrosunda kimler olacak? Kara Şahin Düştü filminin konusu ne? Kara Şahin Düştü filmi nerde çekildi? Kara Şahin Düştü filmi birçok izleyici tarafından beğenildi. Kara Şahin Düştü filmi oyuncu kadrosu yeniden çekilecek mi merak ediyor. Kara Şahin Düştü filmi filminin yeni oyuncuları arasında hangi isimler yer alacak? İşte filmin konusu, yayın tarihi ve oyuncuları hakkında detaylar şöyle..

 

Kara Şahin Düştü Filmi Konusu

Kara Şahin Düştü 2001 yapımı bir film olup yönetmenliği Ridley Scott tarafından yapılmıştır. Kara Şahin Düştü yani özgün olan ismi ile Black Hawk Down ünlü yazar Mark Bowden’in yazmış olduğu aynı isimli Kara Şahin Düştü: Modern Bir Savaşın Hikâyesi kitabından uyarlanarak ortaya çıkarılmış bir filmdir. Savaş konulu olan bu film 2001 yılında Akademi Ödüllerinde ses ve kurgu alanlarında ödüle aday gösterilmiş ve bu ödülleri kazanmıştır.

Yapımcılığını Jerry Bracheimer’in yaptığı Kara Şahin Düştü filminde savaş ve kahramanlık konuları yoğun olarak işlenmektedir. Filmin konusu 1993 yılında geçmektedir. Bu yıllarda Birleşmiş Milletler Barış Gücü ABD askerini Somali’ye göndererek demokratikleşmeye kapı aralamaya çalışmaktadır. askerilerin Somali’ye gitmesinin ardından bir terslik yaşanır ve ABD askerleri kapana kısılırlar.

Bu tuzak karşısında çaresiz kalan ABD askerleri için destek ekip çağırılmıştır. Destek ekibin gelmesi için ortalama ve yaklaşık olarak 18 saatlik bir bekleyiş gerekmektedir. Bu 18 saatlik bekleyişin ABD askerlerine çok fazla şey öğrettiği filmde nefes kesen bir kadro ve senaryo ile izleyenler müthiş bir deneyim yaşayacaklardır.

 

Kara Şahin Düştü Filmi Neden Bu Kadar Beğenildi?

Bowden’ın kitabından esinlenen konunun başarısının sırrı tüm yönleriyle ele almasıydı. Operasyonda yapılan hataların açık yüreklilikle ortaya koyulacak anlatılması ve de askerlerin genç ve tecrübesiz oluşları daha önce hiç bilmedikleri bir arazide görev yaptıklarını ve yaptıkları hataları belirtiyordu. Ridley Scott yönünden bakıldığında ise muharebenin bu yönün gösterilmemesi tercih ediliyordu. Scott açısından olayların kahramanlık ya da drama açısından odaklanmayı tercih ediyordu. Bu sebeple de Kara Şahin Düştü filmi, konusu herhangi bir savaş filminin yapısı kadar bu konuyu yüzeysel ele alıyordu.

Ridley Scott, kurguyu biraz daha dramatize etmesi de bu durumu etkiledi. Film senaryosunda yer askerler, Mogadiscio Stadyumuna kadar yürümek zorunda kalması da çarpıcı yansıdı. Filmin ve Bowden’ın romanının ayrıldığı ana nokta da tam olarak burası. Filmin sonlarına doğru , askerlerin bütün bir şehri yaya olarak geçiyor olmasıyla sonunda da stadyuma ulaşıyor. Öte yandan, Bowden’ın kitabına bakıldığında asker karakterler stadyumun tam tersi istikamette yer alan Ulusal Cadde’de konvoyu buluşması ile sonlanıyor. Bu ana noktaların farklı yansıtılması izleyicileri ikiye bölmüş olsa da filmin çok beğenilmesinin ana sebebi budur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz