Ana Sayfa Film-Sinema İtirazım Var (2014) – Çok Güzel Yerli Film Analizi

İtirazım Var (2014) – Çok Güzel Yerli Film Analizi

Eski boksör şimdi imam , bağlama çalmaktan hoşnut, satranç da oynayan, üniversite çağında bir kızı olan orta yaşta sıradışı dememize gerek olmayan bir insan camide namaz kıldırdığı sırada bir cinayet işlenir, hayatın normal akışı bir yandan devam ederken öldürülen kişi hakkında polisten aldığı bilgiler ilgisini çeker ve kendi yöntemleriyle katilin izini sürer.  

İtirazım Var Filmi Detaylı İnceleme

 • Behzat ç. yi seve seve seyrettiyseniz hani o katilden banane muhabbet şahane dediyseniz sizin başka bir sebebe ihtiyacınız yok.
 • Hiçbir şey sevmiyor sadece deyiş seven bir insansanız filmden sıkılsanız bile ara ara kendinizi iyi hissedebileceksiniz.
 • Leyla ile Mecnun karakterlerindeki o abartısız doğallıklara yani gerçek dışı olaylarda  bile bizden bir şeyler içeren o ruh hallerine şahit olmak isterseniz bu film sizin için güçlü bir seçenek.
 • Hak hukuk adalet din temelinde sizin için mesele insan ise bir ziyafet  kaçınılmaz olabilir.
 • İbadetini bir gösteriye çevirenleri olumsuz bir dille eleştiriyorsanız görüşlerinize yenilerini katma imkanını bulabilirsiniz.
 • Kalbi güzel deyimini klişe olmasından ziyade şöyle gerçek anlamını düşündüğünüzde önemsiyor iseniz bu filmin kimi kahramanlarıyla da özdeşleştirebilmeniz çok olası.
 • Serkan Keskin’in Onur Ünlü’nün üslubundan memnunsanız namaz kılıp kılmadığını bilmediğiniz birine “kardeş gel seninle cumaya gidelim” demediyseniz,diyeni de garipsediyseniz ,siz oruç tutarken başkasının oruç tutmamasına gayet olağan bakıyor iseniz ve din size göre sorgulanan bir şey ise bu film sizin için.
 

İtirazım Var Arta kalanlar

 • İmam önde arkada namaz kılan bir grup insan varken “itirazım var” şarkısının giriş yapması ,iki kurşunla birinin yere yığılması, bizim sonradan o kişinin tefeci olduğunu anlamamız ve film sonunda sübyancı çıktığına şahit olmamız itirazın neye olduğunu bize gayet iyi sunmaktadır. İbadetin bir gösteriye bir kostüme dönüşmesine itirazımız var. İnsana zülm edip cennet varsa cenneti hedefleyen insanlara itirazımız var. Başarılı.
 • “Sokayım imam nikahına.İmam nikahı size nefsinize uyma özgürlüğü vermez”. Sanırım ilgili yerlere ilgili mesajı vermiştir. “Birbirinize sorarsınız evlenir misin benimle diye.Evet derseniz oldu bitti. Ha bir de düğün yaparsınız ki , herkese evlendiğinizi duyurursunuz. Evlilik budur”. 21.yy. ruhuna tercüman tercüman olmuştur. Ama düğün yine de sıkıcı bir iş. Tanımadığın ilk defa orada gördüğün insanlar bir araya gelir. Seni merak etmişler gibi nasılsın derler siz de nezaket icabı ya siz nasılsınız dersiniz. Cevaplar havada buharlaşır.Neyse…
 • Filmin açılışının cami görüntüleri ile bir deyiş eşliğinde yapılması alevi insanlara yapılan belki de bir güzellikti. Hoşgörü örneğiydi. Kabullenmeydi. Caminin tüm o ihtişamı içinde arz-ı endam eden insanların fikir birliğine varması gereken görüştü. Bırakın insanlar dilediği gibi ibadet etsin mesajı alsaydınız oradan. Aldınız mı?
 • Katili hiç merak etmedik diyemeyiz elbette. Ama şu meyhane sofrasında kesinlikle merak etmedim diyebilirim. İmamın bir süre içip “Efendimiz” diye lafa girişi ayrı koparmıştır. Bu adam güzel adam dedirtmiştir. Oradaki hikaye de şöyleydi.
  Efendimiz bir gün yolda giderken insanlar bir masada içiyormuş. “Selamün aleyküm” demiş yola devam etmiş. Bir süre geçtikten sonra efendimiz dönerken biraz önce içen insanların kavgaya durduğunu görmüş. “İçki çok fena bir şey” demiş. -Beş dakika sonra geçseymiş ya oradan.  
 • Serkan Keskin’in çiçekteki notu gördükten sonraki üzüntüsü , kameranın yakın plan çekimi ruh haline boyut kazandırmıştır. Mükemmel bir sahne.
 • İmamın verdiği o vaaz da tüyler ürperticiydi. Buraya hepsini yazamam elbet ama aklımda şu çok fazla yer etti. “Komşusu açken tok yatmamak için zengin mahallelerine taşınanlar var” Uzaklaştıkça bir rahatlama gelmiyor mu size de? Burada taş tüm insanlığaydı. Tüm düzeneydi. Ve çok da haklıydı. Ama bu söyleyen de bu düzende bunu ne kadar yapmıyordu ki?
 • Aklı kaybetmek tüm o bilinçaltı sınırlarından sıyrılmak ne harika bir özgürlüktür Allah’ım. “Gözlerini kapa.Kalbini aç.Aklını bırak gitsin.” Aksi takdirde gerçekten aşık olamazsınız ki.

İtirazım Var (2014) –  Yerli Film Fragmanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz