Ana Sayfa Dizi Özetleri Yeşilçam Nedir ? Adını Sık Duyduğumuz Yeşilçam Oyuncuları

Yeşilçam Nedir ? Adını Sık Duyduğumuz Yeşilçam Oyuncuları

Yeşilçam Nedir 

Yeşilçam Nedir diye merak ettiğimizde; Dünya üzerinde çeşitli ve adından çokça bahsettiren çeşitli kuruluşlar mevcuttur. Bunlardan biride Yeşilçam’dır. Bir çok okuyucumuz tarafından Yeşilçam Nedir sorusunu almaktayız ? Bu sinema adı altında çekilen filmlerde oyuncular en samimi halleriyle oynamışlardır. Oyuncular oynadıkları karakterlerle bütünleşmişlerdir. Evlerimizden anne babamız ya da komşularımız oluvermişlerdir.

Nasıl Keşfedildiler ?

Eğer Yeşilçam Nedir ? Nereden Gelmiştir diye sorarsanız ; Yeşilçam asıl adını bir sokaktan almaktadır. Bu sokağın en önemli özelliği çoğu ünlünün bu sokakta keşfedilmesi bugünkü mevkilerine ulaşmalarında etkin rol oynamasıdır. Yeşilçam’dan önceki dönem tiyatro dönemidir. Bu dönemde de farklı görüşler olmuştur. Yeşilçam sinemalarında oynayanlar ve oynamayı kabul etmeyenler olarak ikiye ayrılmışlardır. Bu sinemada çıkan ilk film ise Lütfi Akad‘ın 1952 yılında çektiği ve Ayhan Işık‘ın başrol oynadığı Kanun Namına adlı filmdir. Bu çekilen filmlerde uluslararası dallarda ödüller alınmıştır. Bunlardan biride Susuz Yaz’dır. Berlin film festivalinde büyük ayı kazanmıştır. Susuz Yaz Filminin İmbd puanı 8.0 gibi çok yüksek bir puandır.

Susuz Yaz Film Afişi

Kahramanlar

Yeşilçam Nedir diye sorduğunuzda  ilk akla gelen oyuncular Sadri Alışık ve Çolpan İlhan‘dır. İlk zamanlardan bu yana en az 300 film Yeşilçam’da yerini almıştır. Yeşilçam’dan hangi filmler hangi insanlar geçmedi ki Damat Ferit’i ile Tarık Akan, İnek Şaban tiplemesiyle Kemal Sunal, Fabrikatör zengin iş adamı rolüyle Hulusi Kentmen, mavi boncuğu ile Emel Sayın, Kara Murat’ı ile Cüneyt Arkın, Kötü adam rolleri ile Erol Taş ve daha birçok oyuncu izleyenlerin gönlünde taht kurmuştur. Hala daha devam etmektedir. Çoğu sanatçıyı kaybetmemize rağmen etkilerini devam ettirmekteler. İnsanlar bu filmlerle gerçek aşkı anlamlandırmış ya da güzel bir ailenin nasıl olması gerektiğini öğretmişlerdir. Münir Özkul, Mahmut hoca olarak bütün herkesin hocası olmuştur. Aile babası rollerinde bütün Türkiye’nin babalığını üstlenmiştir.

yeşilçam nedir sorusunun cevabı habamam sınıfı
Hababam Sınıfı Filminden Bir Kare- Ortada İnek Şaban Rolüyle Kemal Sunal – Sağda Damat Ferit Rolüyle Tarık Akan – Solda Güdük Necmi Rolüyle Halit Akçatepe   Ayakta ise Mahmut Hoca rolüyle Münir Özkül Bulunmaktadır

Bilinmeyenler

Yeşilçam Nedir ve bilinmeyenleri nedendir diye merak edersek eğer O dönemde sanatçılar bu güne nazaran daha fazla çalışmalarına rağmen emeklerinin karşılığını tam anlamıyla alamamışlardır. Borç içerisinde ya da sefil bir şekilde vefat edenlerde mevcuttur.

mesut engin sokaklarda yaşıyor
Bir zamanların jönü Mesut Engin sokaklarda yaşıyor

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz