Ana Sayfa Dizi Özetleri İlk Sinema Salonu Nerede Açılmıştır?

İlk Sinema Salonu Nerede Açılmıştır?

Herkes tarafından en bilinen sanat dalı kuşkusuz sinemadır. Herkesin içine işlemiş bir film ve sevip hayranlık bir oyuncu vardır. 7. sanat olarak bildiğimiz sinema diğer tüm sanatlardan çok daha büyük bir avantaja sahiptir, geniş kitleler tarafından sahiplenilmesinin sebebi de budur. Film izlemeyi bu kadar çok seviyorken elbette ki sinema salonlarıyla da öyle ya da böyle bir ilişki kurmak zorunda kalırız. Sinema salonları günümüzde çok şey vaat ediyor. Ancak 1906 senesinde Paris’te açılan ilk sinema salonu sadece film gösterilmenin mümkün olduğu bir mekandı, hepsi o kadar.

İlk Sinema Salonu Paris’te Açıldı

pariste açılan ilk sinema salonu
Paris’te açılan ilk sinema salonu

Sinemanın merak uyandırmaya başlamasıyla sinema salonu açma fikri de yaygınlaşıyordu.

1 Aralık 1906’da sinema salonu olarak kullanılmak üzere bir mekan açılıyordu. Paris’te açılan bu mekan emsallerinden farklı olarak yalnızca film gösterimi için kullanılacaktı. Omnia Pathe adındaki ilk sinema salonunun artık sadece nostaljik bir değeri var. Başka bir ifadeyle, o sinema salonu artık yok! Şimdi alış veriş merkezlerinde tüketim nesnesi olarak görülen filmlerin tüketilmesini sağlamak maksadıyla açılmış sinema salonlarından bolca mevcut.

Fransızlar Öncü Rol Üstleniyor

İlk sinema salonu Fransa’nın başkenti Paris’te açılmıştır, Omnia Pathe adındaki bu salondan 26 yıl sonra 1932’de Le Grand Rex açılmıştır. 2750 kişi kapasiteli bu salon bugün bile emsallerine nazaran hayli büyüktür. Fransa Kültür Bakanlığı da, Le Grand Rex’i 1982’de tarihi anıt olarak kabul etmiştir.

 Amerika’da İlk Salon 1922’de Açılıyor

Amerika Sinema Salonu
Amerika Sinema Salonu

Amerika’da sinema salonlarının atası ise San Fransisco’da, The Castro ismiyle açıldı. 1922 senesinde açılan bu ikonik değeri olan salon hala ilk sahibi olan aile tarafından işletiliyor.

Tuschinski’nin Acıklı Hikayesi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da ilk sinema salonunu Tuschinski tarafından 1902 yılında yaptırılıyor. Bu iş adamı ve ailesi Naziler tarafından toplama kampında öldürülüyor.2001 yılında ise salon restore edilerek kullanıma açılıyor.

İlk sinema salonunun nerede açıldığından başlayarak anıt değerindeki bazı sinema salonlarına yolculuk yaptık. Tam da sinemanın ruhuna uygun şekilde.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz