Ana Sayfa Haberler Film İzlemeden Önce Kurulması Gereken Ortam

Film İzlemeden Önce Kurulması Gereken Ortam

evde-film-izlemek
evde-film-izlemek

Üniversite döneminde kazanılan ve özellikle bekar yaşayanların en büyük hobilerinden biridir film izlemek. Bu hobinin aile ortamında fazla yaygınlaşamamasının en büyük sebebinin DVD fiyatları olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Ancak ilerleyen teknoloji sadece DVD alarak izleyebilme engelini büyük ölçüde ortadan kaldırmıştır. Artık neredeyse her evde internet bağlantısı bulunmaktadır ve farklı televizyon sistemleri, film kanalları ile bu imkanı herkese sunmaya çalışmaktadırlar.

Her ne şartta olursa olsun film izleme hobisi ciddi bir motivasyon ve tutku gerektiriyor, çünkü artık zaman geçirmek için film izleme düşüncesini çoktan aşmış bulunmaktayız. Gençliğinde bu hobiye gönül veren bireylerin evlendiklerinde de eşleri ve çocuklarıyla bu hazzı paylaşma çabası içinde olduklarını çevremizden gözlemleyebiliyoruz. Bu ortamın ailelere kazandırdığı bağ ve kişisel bazda alınan dersler olduğu gerçeği film tutkusunu körüklerken, bu ortamın sağlanabilmesi için bir kaç önemli etkeni de burada sıralayalım.

Ortak Karar

Öncelikle yapılması gereken hangi filmin izleneceğine karar vermektir ki; aslında işin en zor kısmı burasıdır. Beraber film izleyecek grup buna ortak karar vermelidir, çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi motivasyon çok önemlidir. Karar verildikten sonra filmin nerede izleneceği de ciddiyet arz eden bir husustur.

Motivasyon İçin Ortamın Önemi

İnsanlar rahat oturamadığı veya uzanamadığı bir durumda filme de tam manada konsantre olamayacaktır. Ortam ne kadar karanlık ve sessiz olursa filme gösterilen olumlu tepkiler ve başlamadan önce lazım olan motivasyon o kadar başarılı olacaktır. Bunun yanında film izlerken atıştırmak filmden alınan hazzı artıracak, öncesinde yapılan hazırlıklar beraber film izleme kültürünü daha da değerli hale getirecektir.

Ortamda izleyenlerin dikkatini dağıtacak ışık veya ses çıkaran cihazlar hem motivasyonu, hem de birlikte izleme alışkanlığını zedeleyeceği için mümkün olduğunca azaltılmalı hatta tamamen kaldırılmalıdır. Cep telefonları aynı şekilde bu kültüre en çok zarar veren etmenlerden biridir.

Film izlerken ses sisteminin kalitesi seyir zevki açısından ne kadar önemli ise de; bu hobiyi güzel ve değerli kılan asıl şey çevremizdekilere saygı göstermek ve rahatsız etmemektir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz