Ana Sayfa Film-Sinema Küçük Gün Işığım filmi konusu ve oyuncuları

Küçük Gün Işığım filmi konusu ve oyuncuları

Küçük Gün Işığım filmi konusu ve oyuncuları
Küçük Gün Işığım filmi konusu ve oyuncuları

Jonathan Dayton ve Valerie Faris çiftinin ilk uzun metraj filmi olarak karşımıza çıkan Little Miss Sunshine Küçük Gün Işığım filmi hakkında tüm detaylar yazının devamında…

Küçük Gün Işığım Filmi Konusu

Küçük Gün Işığım filmi 2007 yapımı bir film olup yönetmenliğini Jonathan Dayton ve Valerie Faris’in üstlendiği komedi ve dram türünde yazılmış en iyi filmler arasında yer almaktadır. Film aile içi çatışmaları ele alan ve bunu mizahi bir yolla anlatan bir yapıya sahiptir.

Hoover ailesi dışarıdan bakıldığı zaman oldukça sıradan, diğer aileler ile arasında farklar gözetilmeksizin normal bir aile olarak görülmektedir. Ancak aile bireyleri arasında taban tabana zıtlıklar vardır ve bu küçük çatışmalara ve anlaşmazlıklara kapı açmaktadır. Her ne kadar normal bir aile olarak algılansalar bile kendi aralarında normalliği yakalayamamış aile bireylerine sahip olan Hoover ailesinin çıkmazları filmde başarılı bir şekilde anlatılmıştır.

Ailenin küçük, akıllı ve aynı zamanda şişman kızı Olive ülkenin diğer yakasında düzenlenecek olan güzellik yarışmasına katılmanın hayallerini kurmaktadır. Olive’in bu hayali için aile bir yolculuğa çıkacak ve bu yolculuk esnasında aile olmanın aslında ne anlama geldiğini çok daha iyi kavrayacaklardır. Amerikan Bağımsızlarının son dönemlerinde yüz akı olarak nitelendirilen bu film izleyenleri oldukça etkilemiştir.

 

Küçük Gün Işığım Filmi Künyesi

  • Yayın tarihi: 27 Nisan 2007 (Türkiye)
  • Filmin Yönetmenleri: Valerie Faris, Jonathan Dayton
  • Filmin Yapım yılı: 2006, ABD
  • Filmin Aldığı ödüller: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı,
  • Filmin Ödül Adaylıklar: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar

 

Küçük Gün Işığım filminin oyuncuları Kimdir? Küçük Gün Işığım filmi nerede çekildi?

2006 tarihinde bağımsızların kalesi olarak sanatta önemli bir yere sahip olan Sundance Film Festivali’nde ilk gösterimini yaparak karşımıza çıkmıştı. Aynı yıl içerisinde de San Sebastian Film Festivalinde de izleyici ödülünü alarak Küçük Gün Işığım filmi geçtiğimiz tarihlerde düzenlenen 26. Uluslararası İstanbul Film Festivali kapsamında sinemaseverlerle buluşarak yeniden tam not almıştı. İşte Küçük Gün Işığım filminin Konusu..

 

Küçük Gün Işığım Filmi ine Genel Bakış

2006 ABD yapımı Oscar Ödüllü sahibi olan Küçük Gün Işığım (Miss Little Sunshine); evde kalma süresinin uzun olduğu bu dönemde keyifle izlenebilecek en iyi komedi-drama türlerinde bir filmdir. Hicvin yanında ayrıca derin insani mesajlar içeren bu film, Hoover ailesinin yolculuğunu anlatan hiciv dolu bir Amerikan yol komedisidir.

Ailenin küçük kızı Olive karakterinin hayali için eski bir Volkswagen minibüsüne atlayarak yola çıkan konu ailesi, yolda bir aile olmanın ne demek olduğunu yeniden keşfederek izleyiciyi etkisine alıyor.

Hoover ailesi içerisinde yer alan taban tabana zıt olan aile üyeleri ve yaşamış oldukları çatışmalarla filmin başında işlevsiz bir aile olarak sanılsalar da filmin ilerleyişi içinde hem kendi kişiliklerini hem de aile olmayı keşfettikleri bir içsel sürecin içinde nasıl başa çıkabildiklerinin güzel bir örneğini yansıtmaktadır.

Özellikle bu fikrin yansıtılması noktasında Olive karakterinin , sahip olduğu sağlıksız bir aileyi psikolojik açıdan büyümeleri için çaba harcayan ve de yardım etmeye çalışan bir çocuk olarak karşımıza çıkmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz