Ana Sayfa Film-Sinema Unutulmaz Klasik Film Hamam (1997) – Film Analizi

Unutulmaz Klasik Film Hamam (1997) – Film Analizi

Kendisini ansızın İstanbul’un arka sokaklarında bulan Francesco keşfetmeye başlar. İnsanları, tutkularını, ruhunu. Arka sokaklarda kalmış bir hamam ve içinde saklı hikayelerden sadece birisi.

 

Unutulmaya yüz tutmuş mekanlardan olan hamam ile insan ruhunun arınması arasında bir İstanbul hikayesi daha. Francesco’nun hayatı teyzesinden miras kalan bir hamam ile tamamen değişmiştir.  

Hamam Filmi Detayları

 

  • Arka sokaklarda kaybolmayı seviyorsanız,
  • Saklı kalmış binaları bulup hikayeler yazıyorsanız,
  • Ruhunuzu her an keşfetmeyi seviyorsanız,
  • “Tabularım var” diyorsanız,
  • Akşamüstü rüzgarlarını dinliyor ve onlarla konuşmaya çalışıyorsanız,
  • Ve en önemlisi İstanbul’a bir büyü ile bağlanmış hissediyorsanız bu film sizi bekliyor olabilir.

  Sık Sorulan Sorular Burası filmle ilgili akla takılan “ya neden neden” deyip kafayı yiyebilmeye kadar götürecek sorulara adanmıştır.Filmi seyretmeyenlerin okuması bir faciaya yol açabilir.

 

Hamam Filmi Analizi

 

 

Bazı insanlar vardır ait oldukları yerin uzağında kendi kaybolmuşluğunda farkındasızca yaşayıp giderler.Ama bazıları da vardır ki bütün İstanbul uyurken şans eseri esen bir rüzgârla beraber bir köşede sessizce kendi masallarını yazarlar. Tutkularını yaşarlar belki saklı ama en derinden.  

 

Ömrü maddi başarılarla dolu mimarımızın hikâyesi de sessiz uykuda yazılmış saklı İstanbul masallarından biridir .Farklı köşelerde kendi kaybolmuşluklarını yaşayan insanların bir hamam buharı etrafında çözülmesi gibi. Francesco,Marta,Mehmet,Füsun.. Kendi kurallarında kaybolmuş insanlardır ta ki Francesco’nun teyzesinin ölümüne kadar.  

 

Teyzesinden miras kalan eski bir hamamı satmak için İstanbu’a gelen Francesco daha önce yüzünü dahi görmediği teyzesini tanımaya başlar önce. Ulaşmayacağını bildiğimiz mektuplar yazmak acı olduğu kadar kılıfsız doğrulardır belki de. Eline geçen eski mektuplar sayesinde ruhunu okur madamın ve en önemlisi sığdırdığı hikayelerini.Zıtlıkları içinde taşıyan derinlerde yaşamış asi bir çocuktur madam.   İçsel uç noktalarda özgürce dolaşmayı öğretir Francesco’ya. Rüzgarları dinlemeyi,hayatlara dokunmayı, gerçek gülümsemeleri,hataları,özlemleri, aramayı.Ara sokaklarda isimsiz kaldırımlarda yürürken keşfetmeyi belki de.  

 

Gözümüzün önünde sessizce yaşanmayı bekleyen gerçekleri görmek en zorudur ya da eski binaların içine saklanmış mutlulukları. Görmeyi öğretir. Neden o hamamın hamam olduğunu… Temizlenmenin de bir felsefesinin var olduğunu gösterir. Fiziksel rahatlamanın ruhsal çözülmeye etkisini anlatır Francesco’ya. Ve ardından Francesco satmak istediği hamamı onarmaya başlarken bulur kendini. Yeni bir hikaye daha yazmaya başlar böylece yıllanmış binamız.  

 

Francesco’nun onardığı yalnızca hamam değil aynı zamanda kendi ruhudur. Tutkularını öğrenir. Aşkı Mehmet’le bulur. Onlar tutkularını yaşarken, bir köşede küçük ayrıntılarda gizlice aşkını yaşayan biri daha vardır belki de Füsun gibi. Ve rüzgar Marta’yı da sürükler peşinden.Kendini şefkate kapamış olan Marta, sıcaklığı görür,yanılabileceğini.  

 

Kendi ile yüzleşir İstanbul’un arka sokaklarında.Belki de kendine itiraf etmekten korktuğu gerçekleri anlatır eşyaları okuyabilen insanlara. Madam onun da hayatına dokunur ,gün batımı rüzgarlarını öğretir . Ve Francesco’nun ölümü bütün sırtı dönük insanları birbirine bağlar. Francesco da peşinden sürüklediği hayatlara sahip olmuştur sona ulaşırken.  

 

Hamam Filmi Fragmanı

 

 

 

Marta sigarasından son nefesini çekerken, bazı şehirler vardır deriz ağlatırken sevdirir kendini, İstanbul gibi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz