Ana Sayfa Film-Sinema The King’s Speech : Zoraki Kral Filminin Konusu Ne? Türü Ne? İzleyicilerin...

The King’s Speech : Zoraki Kral Filminin Konusu Ne? Türü Ne? İzleyicilerin Filme Verdiği Puanlar Ne?

The King’s Speech Zoraki Kral
The King’s Speech Zoraki Kral

2010 Avustralya, İngiltere yapımı olan dram, tarih türündeki film 18 Şubat 2011 tarihinde vizyona girmiştir. 118 dakikalık filmin yönetmeni Tom Hooper’dir. Michael Gambon, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter, Colin Firth ve Guy Pearce filmin oyunculuğunu üstlenmiş, senaristliği ise David Seidler tarafından yapılmıştır. Emile Sherman ve Peter Heslop ise filmin yapımcılarıdır.

 

Zoraki Kral (The King’s Speech) Filminin Konusu Ne?

Korku içinde olan ve kral olmaya itilen bir adam ve onu kral olabileceğine ve kekemelik durumunu yenebileceği konusunda inandırmaya çalışan çılgın bir terapist arasında geçen hikayeyi anlatan filmde, 5.George’un ölümünün ardından ve abisi olan Edward’ın Amerikan Wallis Simpson’a olan skandal aşkı gerekçesiyle tahttan feragat etmesiyle Bertie istemeyerek de olsa krallık görevini devralmak zorunda kalmıştır. Ailede Bertis olarak bilinen Albert çocukluk dönemlerinden beri kekemeliği yüzünden büyük zorluklar yaşamış, alay konusu olmuş ve krallık göreviyle yapmak zorunda kalacağı konuşmalar düşündükçe dehşete kapılmaktadır. Savaşın yaklaştığını ve lider ihtiyaçları olduğunu bildiğinden eşi Elizabeth kraliyet düzeninin gerektirdiği kurallara aldırış etmeyen Avustralyalı çılgın bir konuşma terapisti olan Lionel Logue’u getirtir. Başta hiç anlaşamasalar da bu ikili ilerleyen zamanlarda büyük bir gelişme kaydederler. Tüm bu çalışmalar sonucunda kral kekemelik sorununun üstesinden gelerek radyodan bir konuşma yapar. Bu sayede ülkedeki insanlara güven verir ve yaklaşmakta olan savaş için halkı birleştirir.

Zoraki Kral (The King’s Speech) Filminin Türü Ne?

Vizyona girdikten kısa süre sonra aldığı ödüller ile kalitesini gösteren Zoraki Kral (The King’s Speech) filmi, başta Tarih olmak üzere Tarih, Dram, Tarihi Kurgu, Tarihi Dram türündedir.

 

İzleyicilerin Zoraki Kral (The King’s Speech) Filmine Verdikleri Puanlar Ne?

2010 Avustralya, İngiltere yapımı olan dram, tarih türündeki film 18 Şubat 2011 tarihinde vizyona girdiği zamandan itibaren birçok kişi tarafından izlenmiş ve oldukça beğenilmiştir. Aldığı ödüllerle de kalitesini bir kez daha gösteren Zoraki Kral (The King’s Speech) Filmine izleyiciler tarafından verilen puanlar şöyle:

  • IMDb: IMDb üzerinden yaklaşık 650.000 izleyicinin puanladığı Zoraki Kral (The King’s Speech) Filmi, 10 üzerinden 8 puan almıştır.
  • BeyazPerde.com: BeyazPerde.com üzerinden Zoraki Kral (The King’s Speech) Filmine puanlama yapan eleştirmenler Filme ortalama 5 üzerinden 4.6 puan vermiştir.
  • RottenTomatoes.com: Site üzerinden puanlama yapan 298 eleştirmenin puanladığı Zoraki Kral (The King’s Speech) Filmi 100 üzerinden 94 puan almıştır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz