Ana Sayfa Kuruluş Osman Kuruluş Osman Malhun Hatun Tarihte Kimdir? Gerçekte Var mı?

Kuruluş Osman Malhun Hatun Tarihte Kimdir? Gerçekte Var mı?

kurulus-osman-malhun-hatun
Kuruluş Osman Malhun Hatun Tarihte Kimdir?

ATV’de yayınlanacak olan Kuruluş Osman Malhun Hatun karakteri aslında kim olduğu ve tarihte olup olmadığı pek çok izleyici merak etmekte.

Diriliş Ertuğrul dizinde olduğu gibi büyük bir izleyici kitlesine sahip olması bekleniyor. Bildiğiniz üzere başrol de Engin Altan Düzyatan oynamış ve yıldızını parlatmıştı. Aynı şekilde Burak Özçivit‘in de bu rolde yıldızı parlayabilir.

Kuruluş Osman Malhun Hatun

Doğum tarihi tam bilinmemekle beraber Osman Gazi’nin 1280 yılında evlenmiş olduğu ilk eşidir. Bu evlilik tamamen stratejik bir evlilik olarak tarihe geçmiştir.

malhun-hatun
Malhun Hatun

Çünkü babası Anadolu Selçuklu Devleti’nin veziri Ömer Abdülaziz ve bu evlilik attığı en önemli ve büyük adımlardan birisidir. Yani büyük ve etkili bir beylik kurmak için evlilik gerekli idi.

Ayrıca Osmanlı’nın 2. padişahı Orhan Gazi’nin annesidir. Aynı şekilde Orhan Gazi’de Osmanlı’nın büyümesinde çok önemli adımlar atmıştır.

Osman Gazi Malhun Hatun ile evlendikten 9 yıl sonra 2. stratejik evliliğini yapmış ve beyliği daha da ileri taşımıştır. İlk evliliği 1280-1323 yıllına kadar sürmüştür, ki bu ölüm tarihi ile aynıdır. Yani Hatın 1323 yılında hayatını yitirmiştir.

Tahmin edeceğiniz üzere tarihte çok fazla kanıtlı bir şekilde bilgisi yoktur. Yinede Osmanlı tarihi için çok önemli adımların atılmasında büyük bir rol oynamıştır. Yinede tarihteki varlığı net olarak bilmektedir.

Dizide ise Hazal Subaşı tarafından canlandırılması planlanıyor. Genç oyuncu 1996 yılında doğmuş ve pek çok projede yer almış. Eminiz ki gayet güzel ve başarılı bir şekilde canlandıracak ve beğenileri toplayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz