Ana Sayfa Acemi Anneler Kuruluş Osman Dündar Bey Kimdir? Tarihte Neler Yapmıştır?

Kuruluş Osman Dündar Bey Kimdir? Tarihte Neler Yapmıştır?

kurulus-osman-dundar-bey-kimdir-tarihte-neler-yapmistir
Kuruluş Osman Dündar Bey Kimdir?

Kuruluş Osman dizisinde Dündar Bey kimdir? Tarihte neler yapmıştır? Dündar Bey’i canlandıran Ragıp Savaş hakkında bilgi.

Kuruluş Osman dizisi ekranlarda büyük ilgi ile takip ediliyor. Şimdilerde dizi karakterlerinden biri olan Dündar Bey merak konusu! Dündar Bey kimdir ve tarihte neler yapmıştır, tüm bunları sizler için derledik. Bütün bunların yanında Dündar Bey karakterini canlandıran Ragıp Savaş hakkında da özet bir bilgi verelim.

Kuruluş Osman, Dündar Bey Kimdir?

Osman Gazi’nin amcası olan Dündar Bey, dizi boyunca Osman Gazi’ye destek olma rolünde bulunacaktır. Amca demek baba yarısı demek! Dündar isminin sözlükteki anlamı da yiğit anlamına gelmektedir. Hal böyle olunca kim istemez ki yiğit bir amca diyelim. Dizi boyunca Osman’a gerekli yardımı desteği göstereceği düşünülen Dündar Bey’in kişiliği hakkında bilgi için tarihteki yerine birlikte bakabiliriz.

Tarihte Dündar Bey Kimdir? Neler Yapmıştır?

tarihte-dundar-bey-kimdir
Tarihte Dündar Bey Kimdir?

Süleyman Şah’ın en küçük oğlu olan Dündar Bey, Ertuğrul Gazi’nin küçük kardeşidir. Ertuğrul Gazi’nin ölümü ardına bir grup Dündar Bey’in başa geçmesini istemiştir ancak bunun yanında bir diğer grup ise Osman Bey’in başa geçmesini istemişlerdir. Tarihte bu durumu şu şekilde sonuçlandırmışlardır: Öz boylarındaki insanlar Osman Bey’in başa geçmesini isteyince Dündar Bey geri adım atarak arka planda kalmıştır. Dündar Bey, Osman Bey’e tabi olarak hizmette bulunmaya başlamıştır. Belirtmekte fayda var ki Osman bey kardeşler arasında en küçüğüdür ve diğer kardeşlerinin izni olmadan başa geçmiştir. Yine belirtelim ki bu kardeş başa geçerek çok büyük işlere imza atmıştır.

—yazının buradan sonraki kısmı dizi için spoiler niteliğinde olabilir—

Osman Bey, kendi boyunun onu seçmesi üzere başa geçince bir de kendisine destek sağlayacağını düşündüğü Dündar Bey’i kendi veziri ilan etmiştir. Dündar Bey de bu görevi yerine getirmiştir. Ancak üzücü olaylar baş göstermiştir. Osmanlı içinde bir kan dökülecektir.

Dündar Bey’in beyliklerle ilgili bir konuşmada söylediği bir söz üzere Osman Bey onu oracıkta oku ile vurarak öldürmüştür. O söz ise şöyledir: “Bilecik Tekfuru’nu da kendimize düşman edecek olursak bu yörede barınamayız.”

Tarihte Dündar Bey bu şekildedir. Dündar Bey’in Osman Bey’e büyük yardımları olduğu gibi gelecekte sonuç olarak Osman Bey tarafından öldürülecektir.

Dündar Bey’i Canlandıran Ragıp Savaş Kimdir?

dundar-bey-ragip-savas-kimdir
Ragıp Savaş Kimdir?

24 Ekim 1966 İzmit doğumludur. 80’li yıllarda voleybolu amatör olarak oynamıştır. 1986 yıllarında ise Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı kazanmıştır. Eğitimlerini tamamlayıp artık profesyonel anlamda çeşitli projelerde yer almaya başlamıştır.

2007 yılında Polis isimli filmi de izleyicileri ile buluşturmuştur. Tecrübelerini ve bilgilerini acemilere de aktarmayı icra eden Savaş, oyunculuk eğitimlerine devam etmektedir. Ragıp Savaş’ın birlikte yer aldığı projelerden biri de Neredesin Firuze olmuştur. Bu proje ile birçok tecrübesi bulunan farklı isimle bir araya gelme fırsatı elde etmiştir.

Yer aldığı projelerden bir kısmını şu şekilde sıralayabiliriz: İsimsizler, Hayatımın Rolü, Ya Sonra, Çınar Ağacı ve Tek Başımıza şeklinde olabilir. Şimdilerde ise Dündar Bey rolü ile Kuruluş Osman dizisinde karşımıza çıkacak!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz