Ana Sayfa Kuruluş Osman Kuruluş Osman Bey Kiminle Evlenmiştir? Kaç Eşi Var?

Kuruluş Osman Bey Kiminle Evlenmiştir? Kaç Eşi Var?

kurulus-osman-bey-kiminle-evlenmistir
Kuruluş Osman Bey Kiminle Evlenmiştir?

Kuruluş Osman dizisinde Osman Bey kiminle evlenmiştir sorusu diziyi sevenler tarafından merak ediliyor, elbette tarihte bir gerçek var.

Tarih Osman Bey’i stratejisi ile tanır ve aldığı kararlarda hep halkına bir yarar vardır. Aynı şekilde yaptığı evliliklerde halkına direkt olarak yararı olmuş ve obasını büyütmesinde büyük bir rol oynamıştır. Böylelikle Osmanlı’nın kurulmasında da bu evlilikler çok önemli yere sahiptir, çünkü evlendiği kadınlar önemli kişilerin kızlarıydı.

Osman Bey Kiminle Evlenmiştir?

Mâl Hâtun

İlk evliliğini bu kadın ile gerçekleştirmiştir. Tarih bu evliliği stratejik bir evlilik olarak kayıta aldı, çünkü babası Selçuklu Veziri Ömer Abdülaziz’idi. Bu mevki sayesinde obasını ilerletmiş ve büyük ölçüde istediklerini yapmaya başlamıştır. Bu evliliğini 1280 yılında henüz 22 yaşındayken gerçekleştirmiştir.

Hatun Osmanlı’nın 2. padişahı olan Orhan Gazi’nin annesidir. Yani Mâl Hâtun tarihte çok önemli bir yere sahiptir, elbette dizide kişiliği ile ilgili yorumda bulunarak izleyici karşına sunarlar, fakat kişiliği ile ilgili kesin bilgiler mevcut değil.

Osman Bey

Rabî’a Bâlâ Hâtun

İlk evliliğinin 9 yıl ardından Rabi’a ile evlenmiştir. 2. evliliğini yaptığı zaman tarih 1289 ve 31 yaşındaydı. Yani artık bazı şeylerde yol alınmış ve yeni bir o kadarda önemli kararlar alınmaktadır. Aynı şekilde bu evliliği de stratejik evliliktir.

Şeyh Edebali’in kızıdır ve 1324 yılında vefat etmiştir.

Kaç Eşi Var?

Tarihte bilinen 2 eşi vardır. Yukarıdaki paragraflarda da bahsettiğim üzere evlilikleri stratejik evlilik olarak tanımlanmış. Zaten hatunların babalarına bakıldığı zaman önemli kişiler olduğunu görmekteyiz. Osmanlı ve obanın ilerlemesi için bu evlilikler gerekliydi.

Kuruluş Osman dizisinde elbette bu karakterlere bir kişilik vererek olayları daha çetrefilli halde gösterebilirler. Fakat bu evliliklerde önceliğin duygu olmadığının farkındasınızdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz