Ana Sayfa Dizi Özetleri Netflix Bir Başkadır Dizisi Okuyucu Eleştirileri

Netflix Bir Başkadır Dizisi Okuyucu Eleştirileri

Netflix Türkiye’de birinci sırada olan Bir Başkadır dizisini tüm önyargılardan sıyrılmış bir şekilde izlemek istedim. Ama maalesef ilk bölümü zor bitirdim ve devam etmeyeceğim. Bu dizinin neden en çok izlenen dizi olduğunu anlamak oldukça zor. Belki de sıradan zengin oğlan fakir kız dizilerinden farklı olduğu içindir.

Dizi 90’lı yılların Türk sanat filmlerini anımsatıyor. Uzun sahneler. Mel mel uzun uzun bakışlar. Melankolik, bunalımlı hatunlar…

 

 

Eminim ilerleyen bölümlerde bir deli de vardır. 90’lı yılların sanat filmlerinde illa bir deli bulunurdu.
Belki de dizinin bu kadar çok popüler olması türban konusuna değindiği içindir. Dizinin tamamını izlemedim ama ilk bölüm bariz bir şekilde AKP’nin 20 senedir söylediği söylemden farklı değil. “Benim türbanlı bacıma bunu bunu yaptılar” söylemi çok bariz bir şekilde sırıtıyor. Bu dizinin yapımcılarının bu konuyu bilhassa seçtiklerini ve AKP’nin ekmeğine yağ sürdüklerini düşünüyorum. “Elit laikler ve zavallı ezilen dindarlar” yalan algısı senelerdir bilinçlerimize kazındı.

 

Bu ülkede hiç bir zaman sünni dindarlara zulüm olmamıştır, ama onlar bu söylemi kullanarak hep oy toplamışlardır. Bunu seçim malzemesi yapmışlardır. Tek tutturdukları nokta üniversitelere türbanlı kabul edilmemesiydi. Şimdi ne oldu türbanlı hakimler, polisler, cübbeli rektörler geldi. Kuran ayetlerine atıf yapılan mahkeme kararları verilmeye başlandı. Şeriat düzenine giden yol “türban”la başladı ve anlaşılan o ki bu gibi dizileri yapan 2. Cumhuriyetçilerle bu “ezilen dindarlar” yalanı devam ettirilmeye çalışılıyor.

Bu ülkeyi 18 senedir siyasal İslam yönetiyor. Laik cumhuriyetin tüm kazanımları bu 18 senede kaybedildi. Siyasal İslam’ın türban dışında hiç bir argümanı yoktu. Şimdi yine aynı argüman canlandırılmaya çalışılıyor. Yazık.

Diziyi beğenenler de beğenmeyenler de oyunculukların çok iyi olduğundan bahsetmiş. Ben en azından izlediğim birinci bölüm açısından öyle düşünmüyorum. Mel mel uzun uzun bakmak bana göre oyunculuk değil. Hele karikatür laik elitist psikolog karakterini oynamak hiç oyunculuk değil. Oyunculuk nedir diye bakmak isterseniz Robert De Niro’yu, Sean Penn’i, Charlize Theron’u izleyin.

Bir Başkadır dizisini bir başkadır diye izledim ama hayatımdan 40 dakika çalınmış oldu. Tavsiye etmiyorum..

Bugün zamanımın yarısını vakfederek bitirdim. Ben sevdim. Sevmek dediysem de öyle delice bir sevmek değil hani. Fakat benim gördüğüm ortadan sosyolojik tespitlere dayanarak yolunu bulmaya çalışan, çoğu yerde de bunda başarılı olan bir senaryo vardı. Şahsen iktidar şakşakçılığı algılamadım ben yapılan işte. Peri karakterinin “onlar çoğunlukta, onlar yönetiyor” derken bile “onları” anlamaya yönelik mesafeli duruşunun aslında yine “onların” iktidarının yine yeni yeniden üreten bir işlevi olduğunu ıskaliyordu. Buna küçük burjuva aydını tutumu diyenler de var tabi.

 

Cehaletin iktidarları iste biraz da bu tutum üzerine yaslanıyor. Yoksa ben “vay benim baş örtülü bacılarıma deri elbiseliler şunu da yaptı” gibisinden bir söylem göremedim. Neyse, paragraflarca tartışılmış zaten. Şahsen benim de hiç öyle derin sosyolojik çıkarımlar ya da politik tahliller üzerinden bir şey söylemeye niyetim yoktu. Tüm yorumlari okuyayım siye azmederken gözüm seyirmeye başladı. 🙂

Uzun bakışmalar konusuna katılmıyorum. Durum hikayesine uygun olarak o duyguya geçebilmemiz icin o durağanlik bence gerekliydi, hatta olmazsa olmazdı. Hem öyle göz göze bir bakışma durumu da yoktu bildiğim kadarıyla.
Fatih ve Öykü’yü başarılı buldum…

 

Nurhayat Kaynarca Cingöz hanımefendi, burası herkesin bulunmaya veya paylaşıma eşit derecede hak sahibi olduğu bir sayfa. Üstelik kuralları da belli. Eğer bir ihlal söz konusu olsaydı, adminlerimiz gerekli uyarıyı yapardı. Herkes fikrini söyler, kimse de bundan rahatsız olmamalıdır. Dizi ile ilgili fikrimiz, beyefendi ile çok farklı olmasına rağmen, bu şekilde dikte ederek, gönderiyi kaldırmasını istemeniz, benim için de kabul edilemez. Kusura bakmayın ama sanırım sınırı biraz aşmışsınız.

 

Sınırı ben aşıyorsam gurubunuzdan da çıkarım hanım efendi sorun yok ama beyefendi açıkca parti ismi yazıyor yetmiyor mesep belirtiyor dayatma diyor eziyet diyor ekmeklerine yağ sürüyor diyor bu dikte etmek olmuyor ben sınırı aşmış oluyorum ben siyasi fikir beyanı istemiyorum hanım efendi dizi yorumu istiyorum onun icin gurubunuzdayım simdide çıkıyorum..

 

Dizinin konusu itibarıyla siyasal eleştiriye de bir anlamda açık. Bazı kişiler de Eylem beyin tam tersi yorumlar da yapmışlar. Adı üstünde yorum bunlar. Karşılıklı hakaret olmadığı sürece bunlarda sorun yok. Ama kimse grup yönetimince izin verilen bir gönderi için “kaldır hemen bunu” minvalinde birşey söyleyemez. Eğer bir yanlışlık, hata, hakaret vb gibi uygun olmayan birşey olduğunu düşünüyorsanız o zaman da “şikayet et” seçeneğini kullanabilirsiniz ve inceleme yapılır. Bu post her türlü görüşten insanın fikrini rahatça ifade ettiği ve saygı içinde eleştirilerin yapıldığı bir gönderi olmuş. Tahammülü olmayanları kendi görüşlerine uygun taraf gruplarına yolcu etmeyi teklif ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz