Ana Sayfa Mucize Doktor Mucize Doktor Otizm ve Savant Hastalığı Nedir? Etkileri Nedir

Mucize Doktor Otizm ve Savant Hastalığı Nedir? Etkileri Nedir

mucize-doktor-otizm-ve-savant-hastaligi-nedir-etkileri-nedir
Mucize Doktor Otizm ve Savant Hastalığı Nedir? Etkileri Nedir

Mucize Doktor Otizm ve Savant hastalığı nasıl bir hastalıktır? Etkileri, yan etkileri, zararları nelerdir? Zeka durumu nasıldır?

Mucize Doktor dizisinde ana konu bilindiği gibi Otizm ve Savant hastalığı ile mücadele eden Ali’nin başından geçenler. Ali annesinin vefatından sonra babasının da onu darp etmesi ile koruyucu bir aileye verilir. Ali bu aile içerisinde iyi yetişir ve tıp fakültesini kazanıp, diplomasını da birincilikle alır. Üstün zekasının yanı sıra biraz içine kapanık bir çocuk olan Ali’nin başından cerrahlığın gerektirdiği bazı zorluklar geçerken ilişkileri de olacaktır. Ancak Ali tüm bunların üzerine Otizm ve Savant hastalığı ile baş etmek zorundadır. Tıp Fakültesi’nde ve doktorluk dönemlerinde Ali, bu hastalığını arkadaşlarından ve hocalarından gizlemeye çalışmıştır. Ali’nin başından geçecekleri büyük bir merakla takip ediyoruz!

Söz konusu hastalık nasıl belirtilere sahiptir, Zeka konusunda nasıl bir etkisi vardır. Zararları ve etkileri nelerdir, birlikte bakalım.

Mucize Doktor Otizm ve Savant Hastalığı

Öncelikle Otizm hastalığı hakkında bilgiye sahip olalım ardından Savant Sendromu hakkında bilgileri görelim:

Otizm Hastalığı

Otizm sendromu genel olarak kişinin iletişim konusunda büyük zorluk çekmesi ile alakalıdır. Özellikle iletişim konusu olmasına karşın bunun yanına sosyal etkileşim alanlarında da zorluklarla karşılaşılıyor. Çocukluk döneminde özellikle tekrarlanan davranışlar ile kendini gösteriyor. Otizm sahibi bireylerin üzerine gitmemek ve iletişim becerisini yükseltebilsin diye ısrar etmemek aslına bakarsanız çok önemlidir.

Savant Sendromu

Savant sendromu özel bir hastalıktır. Erkek cinsiyetinde görülme olasılığı kadın cinsiyetine nazaran daha yüksek orandadır. Bu hastalık bazı zihinsel yetersizliklere sahip olması yanında bazı alanlarda üstün becerilere üstün zekaya sahip olması gibi çelişkili bir hastalıktır. Kişi bazı kolay şeyleri yapamaz iken bazı zor ve akılda tutması güç konuları rahatlıkla ezberine alabilir, kavrayabilir. Üst düzeyde bilgi sahibi olduğu konular olduğu gibi bazı konularda bilgileri o kadar kısıtlıdır ki gerçekten şaşırtıcı durumdur. Bu çelişkileri içerisinde barındıran savant sendromu hakkında birçok soru halen daha cevapsızdır ve gizemle doludur. Tıptaki ilerlemelerin hızla gerçekleştiği dünyamızda bakalım bu hastalıkla ilgili ne kadar bilgi sahibi olabileceğiz.

İşte görüldüğü gibi Ali’nin başında otizm ve savant sendromu olması kötü bir çocukluk yaşaması ve çeşitli zorluklarla geçen hayatı gerçekten de izlemeye değer olduğunu kanıtlıyor. Güzel bir senaryo ile karşı karşıyayız. Bilgileri lafı dolandırmadan sunan diziturkiye.com adresini takip etmeye devam edin!

1 Yorum

  1. Slm hocom ben yurt disin da yasiyorum oglum 2 bucuk yasinda otazim dediler burda egtim bir bucuk yill sonra baslayacaklar ayda iki gun ne yapmaliyim cok caresizim Allah rirazi icin cevap yazin bir bucuk yill siz gec olmazmi iyi gunler hocam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz