Ana Sayfa Oyuncular Kadir İnanır Kimdir?

Kadir İnanır Kimdir?

İsim: Kadir İnanır
Aslen Nereli: Ordu , Fatsa
Doğum Yılı – Yaş: 1949 – 72
Eşi: Jülide Kural
Anne Ve Babası: Mehmet , Rukiye İnanır
Toplam Film ve Dizi Sayısı: 182 Film 7 Dizi
Kardeş Sayısı: 14

Çocukluğu ve Gençlik Yılları

Kadir İnanır Kimdir diye sorarsak eğer 1949 yılında Ordu’nun Fatsa ilçesinde Mehmet İnanır ile Rukiye İnanır’ın oğlu olarak dünyaya gelen Kadir İnanır, kalabalık bir ailenin son çocuğudur. İlk ve ortaokul öğrenimini Fatsa’da tamamlayan Kadir İnanır, daha sonra yatılı olarak İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ne yazılmış, ardından da Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nin Radyo Televizyon bölümünden mezun olmuştur.

kadir inanır gençliği
Kadir İnanır’ın gençliğinden bir kare

Sinema Kariyerinin İlk Yılları

Kadir İnanır Kimdir deyince hemen sonra kariyerinin ilk yılları aklımıza geliyor 1969 yılında katıldığı bir yarışmada birinci olan İnanır, daha sonra çeşitli fotoromanlarda boy göstermiş, ardından da sinemaya geçiş yapmıştır İlk filmi olan “Son Yedi Adım Sonra’nın ardından, çok geçmeden başrollerde oynamaya başlamıştır. Toplamda 182 sinema filminde rol alan ve ayrıca 7 televizyon dizisinde oynayan İnanır’ın, en uzun soluklu rol aldığı dizi ise “Marziye” adlı yapım olmuştur.

kadir inanır marziye dizisinde rol alırken
Kadir inanır Marziye dizisinde rol alırken

Ödüllerle Dolu Bir Kariyer 

1973 yılında “Utanç” filmi ile en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanan Kadir İnanır, daha sonra 1985 yapımı “Yılanların Öcü” filmi ile 23. Antalya Film Şenliği dahilinde en iyi erkek oyuncu ödülüne sahip olmuştur. 1990’da “Medcezir Manzaraları” filminde oynayan oyuncu, bu filmde gösterdiği başarılı performanstan ötürü, 3. Ankara Film Şenliği dahilinde en iyi erkek oyuncu ödülünü kucaklamıştır.

kadir inanır kimdir
Kadir İnanır Utanç filmi ile En iyi Erkek Ödülünü Almıştır

 

Sinemada Son Yıllar

2000 yılında Sinan Çetin’in yönetmenliğini üstlendiği “Komser Şekspir” adlı yapımda yer alan İnanır 2003 yılında ise 24 yıl aradan sonra ilk defa “Gönderilmemiş Mektuplar” adlı filmle, Türkan Şoray ile yeniden oynama fırsatı bulmuştur. Uzun yıllar boyunca birbirlerine yakıştırılan bu ikili filmde de büyük ilgi toplamışlardır. Ünlü sanatçı son olarak 2005 yapımı olan “Sinema Bir Mucizedir” adlı filmde rol almış, daha sonraları ise reklam filmlerinde oynayarak izleyici karşısına çıkmaya devam etmiştir.

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz