Ana Sayfa Oyuncular Jim Carrey Kimdir?

Jim Carrey Kimdir?

jim carrey kimdir
jim carrey kimdir

Jim Carrey, ”Budala Dedektif” ve ”Truman Show” gibi filmlerde komedi ve dramatik film rolleriyle tanınan komedyen ve aktördür.

Komedyen ve aktör Jim Carrey 17 Ocak 1962′ de Kanada’ nın Newmarket kentinde doğdu. Komedi şovu için Los Angeles’ a taşınan Jim Carrey, ”In Living Colour” isimli komedi dizisiyle bir noktaya yükseldi. ”Budala Dedektif” ve ”Maske” filmleri de dâhil olmak üzere komedilerde büyük bir gişe rekoru kırdı. ”Aydaki Adam” ve ”Truman Show” gibi filmlerde de dramatik performanslar sergiledi.

 Gençliği ve Kariyeri

Jim Carrey, 15 yaşındayken bir Toronto komedi kulübünde stand up gösterisi yaparak başladı. 1979′ a gelindiğinde, ailesini desteklemeye yardım ettiği fabrika işini bıraktı. 1983’te Jim Carrey Batı’ ya yani Hollywood’ a yöneldi. Jim Carrey‘ in ilk büyük gösterimi 1984’ te ”Finders Keepers” ile geldi ancak 1994 komedi filmi olan ”Budala Dedektif” ile başrol oynayana kadar tam olarak beklenen başarıyı bulamadı. Jim Carrey‘ in etkileyici yüzü, uzman taklitçilik becerileri ve komedi fiziği popüler hale gelip başarılı olmasını sağladı.

Jim Carrey, en iyi erkek oyuncu dalında altın küre ödülünü kazandığı Peter Weir’ in ”Truman Show” isimli filminde Truman Burbank karakteri ile başarılı bir dönüş yaptı. Courtney Love’ ın başrollerini paylaştığı Andy Kaufman’ ın ”Aydaki Adam” filmi için efsanevi yönetmen Milos Forman ile birlikte çalıştı. Altın Küre başarısına rağmen, Akademi Ödülü’ ne aday gösterilmedi. Yine de yirmi milyon dolarlık bir fiyatı olduğu söylenen Hollywood’ un en yüksek maaşlı oyuncularından biri oldu.

2000 yazında, ”Ben, Kendim ve Sevgilim” komedisinde ikisi de aynı kadına aşık olan karakterleri oynadı. 2003 yılında aktör, Jennifer Aniston ile ”Aman Tanrım” filminde tanrı benzeri güçlere sahip bir adam olarak rol aldı. Ertesi yıl Carrey, Charlie Kaufman’ın ”Lekesiz Zihnin Sonsuz Güneşi” isimli bir film teklifi sonucu Kate Winslet ile oynadı.

Büyük bir ekran yıldızı olarak kariyeri azalırken, Carrey resim sanatına olan ilgisini artırarak bu sanatı ciddi olarak takip etmeye başladı. 2017 yılında, sanat tutkusunu anlattığı ve tamamlanmış eserlerini sergilediği altı dakikalık ”I Needed Color” isimli bir belgesel çıkardı.

 Kişisel hayat

jim carrey resim çizdiği günleri
jim carrey resim çizdiği günleri

Özel hayatı çok karmaşık olan Jim Carrey‘ nin tek çocuğu Jane’ in annesi Melissa Womer’ dan boşandıktan sonra Lauren Holly ile evlenmiş ama iki evliliği de mutsuzlukla sonuçlanmıştır. Halen 2005′ te tanıştığı Jenny McCarthy ile birliktedir. Carrey ağır metal müzik hayranı ve aynı zamanda güneşe merakıyla bilenen bir hollywood aktörüdür.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz