Ana Sayfa Yabancı Diziler The Expanse 6. sezon onayı aldı mı? The Expanse 6. sezon ne...

The Expanse 6. sezon onayı aldı mı? The Expanse 6. sezon ne zaman?

The Expanse 6. sezon ne zaman
The Expanse 6. sezon ne zaman

Evet son zamanların en fazla aranan dizilerden olan The Expanse 23 Kasım 2015 yılında ilk kez yayınlandı. Bir süre içinde büyük beğeni toplamayı başardı. Son yıllarda çıkmış en iyi bilim kurgu dizilerinden bir tanesidir.

The Expanse Dizi Hakkında

The Expanse Daniel Abraham ve Ty Franck’ın roman serisine dayanan, Amerikan bilimkurgu televizyon dizisidir. The Expanse roman serisi toplam 9 kitaptan oluşuyor. 9. kitap henüz yayınlanmadı. Ayrıca toplam 8 tane de yan hikayeleri anlatan Novella yani kısa roman ve kısa öykü vardır. İlk kitap Leviathan Wakes, 2012 yılında Hugo ödülü adayı olmuş.

2017 yılında ise kitap serisi olarak aday olmuş. Kitapların yazarı James S.A Corey olarak geçiyor ama bu takma bir isim. Aslında seri iki kişi tarafından yazılıyor, Ty Franck ve Daniel Abraham. Aslında Ty Franck bu seriyi Çin menşeli bir firma için World of Warcraft’ın en şaşalı olduğu dönemde çok oyunculu çevrimiçi oyun senaryosu olarak tasarlıyor. Ancak proje iptal olunca Ty Franck daha önce George RR Martin’in asistanlığını da yapan Daniel Abraham ile bir araya geliyor.

Dizinin ikinci sezonu 2016 yılında yayınlanmıştır. Hemen ardında bir yıl sonra 2017 yılında 3. Sezon onayı almış ve 12 Nisan 2018 tarihinde yayınlanmıştır. Dizinin 4. Sezonu ise 13 Aralık 2019 yılında yayınlandı. Şimdiye kadar yayınlanan sezonlardan 5. Sezonu ise 16 Aralık 2020 tarihinde Amazon Prime kütüphanesinde yerini almıştır. Aslında dizinin kitabının ortaya çıkışı oldukça ilginçtir.

The Expanse Dizinin Konusu

Gelelim dizinin konusuna ilk önce dizi neden izlemeye değer? Elbette ilgi çekici hikayesi, inandırıcı, iyi yazılmış karakterleri ve oyuncuların başarılı performansları en büyük etken. Günümüzden birkaç yıl sonrasında insanlık güneş sistemini büyük ölçüde kolonize etmiş ve bununla birlikte yeni güç dengeleri ortaya çıkmış. Mars gezegeninde yaşayanlar, Birleşmiş Milletler yönetimindeki Dünya’dan bağımsızlığını ilan ederek, Mars Kongresel Cumhuriyetini kurmuşlar. Marslılar nüfus olarak çok daha az olmalarına rağmen teknolojik olarak daha üstün hale gelmişler. Doğal açık alan yerine açık ortamda yaşayan ve Dünya’nın nimetlerinden uzak olan Marslıların, uzun vadede Mars’ı dünyalaştırma projeleri var.

The Expanse Dizinin Konusu Ama bunu gerçekleştirmeye henüz çok uzaklar. Mars’ta doğup büyüyen insanlar, Dünya’ya geldiklerinde parlak güneş ışığına ve yerçekimi farkına ancak çok ağır ilaçlar alarak dayanabiliyorlar. Ancak durum asteroit kuşağındaki istasyonlarda yaşayan insanlar için çok daha kötü. Dünya ve Mars için asteroit madenciliği yapan bir işçi sınıfı topluluğu. Nesiller içerisinde düşük yapay yerçekiminde yaşamaları sonucunda, kemik ve kas dokuları son derece zayıflamış durumda. Su ve hava ihtiyaçları için de Mars ve Dünyaya bağımlılar.

Ancak yeterli desteği alamayan ezilen bir topluluk haline gelmişler. Üstelik bir kuşaklı için Dünya’ya ayak basmak alışık olmadığı dünya yerçekiminden dolayı ölümcül olabiliyor. Öyle ki; yerçekimini kuşaklılara karşı bir işkence yöntemi olarak dahi kullanabiliyorlar. Kuşaklılar hem fiziksel olarak farklılaşmış, hem de kendi dillerini oluşturacak kadar farklı bir kültüre dönüşmüşler. Bütün bunların sonucunda ise Mars ve Dünya’ya karşı kuşaklıların haklarını koruduğu iddia eden Outer Planets Alliance Dış Gezegen İttifakı, kısaca OPA dizide üçüncü güç olarak karşımıza çıkıyor.

The Expanse Yorumları;

Yerli ve yabancı dizi veya filmlerin, dizi sitelerini falan incelediğimiz de şu tarz yorumları sıklıkla görüyoruz.

– Tam beklediğim bir dizi olmuş.

– Kesinlikle izlemeniz gereken bir dizi, izlemeyen varsa izlesin tavsiye ediyorum.

– Bilimkurgu dizilerine zaten bayılıyordum tam benlik.

– Diziyi seven kişiler aksine ben pek sevemedim.

gibi yorumlar gelmektedir aslında yorumların %95 olan kısmı dizi hakkında olumlu ve çok beğendiğini belirtmektedir.

The Expanse 6. Sezon Ne Zaman? 6. Sezon Onayı Aldı Mı?

Bilimkurgu dizisi olan The Expanse, 6. sezon onayı aldı mı? Sorusuna evet 6. sezon onayını aldı. Diğer kafalarda ki soru ise; The Expanse, 6. sezon ne zaman? Başlayacak? Yayınlanacak? Hep birlikte cevap bulalım.

Her ne kadar resmi bir açıklama olmasa bile Dizi Türkiye içerik ekibi olarak bizde kendi yıllanmış tecrübelerimizi makale içinde hep birlikte verelim.

Şimdi detaylı olarak The Expanse, 6. sezon ne zaman başlayacak sorusuna cevap bulabilmek için biraz geriye gitmemiz gerekli.

  • The Expanse, 1. sezon 23 Kasım 2015 tarihinde yayınlandı.
  • The Expanse, 2. sezon 1 Şubat 2017 tarihinde yayınlandı.
  • The Expanse, 3. sezon 11 Nisan 2018 tarihinde yayınlandı.
  • The Expanse, 4. sezon 13 Aralık 2019 tarihinde yayınlandı.
  • The Expanse, 5. sezon 16 Aralık 2020 tarihinde yayınlandı.
  • The Expanse, 6. sezon aralık 2021 tarihinde yayınlanacak.!

Her şeyi sizlere kanıtsal olarak sunmuş bulunmaktayız. Artık kendini rutine soktu ve The Expanse, 6. sezon aralık 2021 tarihinde yayınlanacak.!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz