Ana Sayfa Haberler Pakistanlılar Diriliş Ertuğrul İzliyor

Pakistanlılar Diriliş Ertuğrul İzliyor

İSLAMABAD: Müslüman “Taht Oyunları” olarak adlandırılan Osmanlı İmparatorluğu’nun yapımlarıyla ilgili bir dizi bu Ramazan’da Pakistan’ı çılgınca göndererek televizyon kayıtlarını parçaladı, ancak ülkenin orijinal içerik eksikliğini ortaya çıkardı.

 

Türk yapımı diziler, Pakistanlı gençlere rol model olarak gösterilen Müslüman dünyasından tarihi figürlere odaklanmasıyla övgü topladı ve dizinin Urduca versiyonu yalnızca YouTube’da 240 milyondan fazla görüntülendi.

 

Genellikle eyalet yayın kuruluşu PTV, Ramazan programlarını canlı yardım amaçlı bağış toplayıcıları, bilgi yarışması gösterileri ve dini içerikle doldurur.

 

Ancak virüsün televizyon stüdyolarını boğmasıyla birlikte, Başbakan İmran Han, gençler arasında İslam kültürünü ve değerlerini artırmak amacıyla diziyi yayınlaması için yayıncıya özel talimat verdi.

Khan geçtiğimiz günlerde bir grup YouTuber’a verdiği demeçte, “Burada Hollywood’a gidiyoruz, sonra Bollywood’a gidiyoruz ve geri dönüyoruz – üçüncü el kültürü bu şekilde tanıtılıyor,” dedi.

 

Ancak ithal içeriğe bağımlılık, yabancı bir şova prime-time slotlarının verilmesinden şikayet eden bazı Pakistanlı sanatçılar, yapımcılar ve yönetmenler için bir hayal kırıklığı kaynağı.

PTV bir zamanlar alt kıtanın en iyi pembe dizilerini yapmaktaydı, ancak özel kanalların artan rekabeti karşısında acı çekti.

Aehsun Talish, “PTV yönetiminin kendilerine bakması, vicdanını sallaması ve nasıl bir prime-time dram üretemediklerini merak etmesi için iyi bir fırsat.

 

Türkiye – Pakistan – Malezya
Geçen yıl Eylül ayında, Türkiye, Pakistan ve Malezya, özellikle Batı’da yükselen küresel İslamofobi eğilimiyle birlikte mücadele etme konusunda anlaştılar. Üç ülke ayrıca İslamofobinin getirdiği zorluklarla yüzleşmeye ve Müslüman kahramanlar hakkında filmler çekmeye adanmış bir TV kanalı açmaya karar verdi.

Başbakan İmran Han, Türk tarihi dizisine övgüde bulundu ve halkın izlemesi ve anlamasını kolaylaştırmak için beş sezonun hepsinin Urduca seslendirilmesini emretti.

 

Şahin bir tweet’te, “@PTVHomeOfficial’da @DirilisDizisi’yi de Urduca dilinde izlemek istiyorum … Bu benim için çok keyifli olacak” dedi.

Şahin’e yanıt veren Faisal Javed Khan da kendisine teşekkür etti ve böylesine büyük bir şaheseri yayınlamanın Pakistan için bir onur olduğunu söyledi.

Khan, “Ve [Türkiye’deki] evinizden [Pakistan’daki] uzun yıllar okuduğunuz ve yaşadığınız evinize geliyor” diye ekledi.

 

Diriliş: Ertuğrul, Ortadoğu, Güney Afrika ve şaşırtıcı bir şekilde Güney Amerika’da yaygınlaşan Pakistan’ı da devraldı.

Genellikle bir Türk Taht Oyunları olarak tanımlanan seri, 13. yüzyıl Anadolu’sunda dokunuyor ve Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulmasından önceki hikayeyi anlatıyor. İmparatorluğun ilk lideri Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin mücadelesini anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz