Ana Sayfa Dizi Özetleri Oya Alasya Kimdir? Yaşı ? Boyu ? Eşi ? Oynadığı Filmler ?

Oya Alasya Kimdir? Yaşı ? Boyu ? Eşi ? Oynadığı Filmler ?

Gerçek adı Oya Mella olan Oya Alasya, tanımış tiyatro ve sinema oyuncusudur. Zeki Alasya’nın ilk eşi olan Oya Alasya, ünlü sanatçı ile olan evliğinden Zeynep isimli bir kız çocuğu sahibidir. 1949 yılında İstanbul’da doğan Oya Alasya, 62 kg ve 1,65 cm boyundadır.

İsmi: Oya Alasya
Mesleği: Oyuncu
Aslen Nereli: İstanbul
Doğum Tarihi: 1949
Yaşı: 72
Boy-Kilo: 1.65 – 62Kg
Medeni Hali: Bekar
Burcu: İkizler

Türk Yeşilcam Sinema oyuncusu olan ünlü sanatçı, birçok filmde rol almıştır. Aynı zamanda eşi olan Zeki Alasya ile de aynı filmlerde oynamıştır. Oya Alasya eğitim hayatına İstanbul’da tiyatro ile başlamış ve 1960 yılında Zeki Alasya ile tanışması sonucunda sinema oyunculuğuna adım atmıştır.

Oya Alasya Kimdir
Oya Alasya Kimdir

Yapımcı, yönetmen, dizi ve sinema oyuncusu merhum Zeki Alasya ile 1969 yılında evlenmiştir. 1970 yılında birçok filmde peş peşe rol alan Oya Alasya, kısa sürede tanınıp, büyük bir hayran kitlesi toplamıştır. Oya Alasya’yı tüm Türkiye’ye tanıtan film ise 1972 yılında çevrilen Sev Kardeşim adlı Yeşilçam filmi olmuştur. En sevilen ve günümüzde bile beğeni ile izlenmeye devam eden bu Türk sinema filmi ile Oya Alasya kariyerinin zirvesine ulaşmıştır.

Oya Alasya’nın Zeki Alasya ile olan evliliğinden Zeynep isimli bir kızı olmuş ve bu nedenle ünlü sanatçı 1974 yılından sonra herhangi bir filmde rol almamıştır. 1987 yılında ise Zeki Alasya ile olan evliliği sona ermiştir. Günümüzde Oya Alasya, Ali Göltekin isimli bir torun sahibi olup, küçük torunu Zeki Alasya’nın bir kopyası olarak anılmaktadır.

Oya Alasya’dan boşanan Zeki Alasya ise ikinci evliliğini Türkiye 2.Güzeli olan Sema Yunak ile yapmıştır. 2008 yılında ise Sema Yunak’tan ayrılan Zeki Alasya üçüncü ve son evliliğini ise kendisinden 35 yaş küçük olan sevgilisi Jülide Adak ile yapmıştır.

oya alasya
oya alasya

Oya Alasya’nın Rol Aldığı Yapımlar

Oya Alasya kısa olan sanat hayatında kaliteli ve iyi yapımlarda rol alarak adını duyurmuş ve en sevilen sinema sanatçılarından biri olmuştur. Oya Alasya’nın rol aldığı filmler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • 1970 Yılı Yapımı – Kapıcının Kızı
  • 1970 Yılı Yapımı – Üç Gelin Altı Damat
  • 1970 Yılı Yapımı – Tamam mı Devam mı?
  • 1972 Yılı Yapımı – Sev Kardeşim
  • 1974 Yılı Yapımı – Köyden İndim Şehire
  • 1974 Yılı Yapımı – Salak Milyoner

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz