Ana Sayfa Dizi Listeleri En Uzun Süren Diziler » Uzun Soluklu Türk Dizileri

En Uzun Süren Diziler » Uzun Soluklu Türk Dizileri

en uzun süren dizi hangisi

Türk televizyon tarihinde en uzun süren diziler hangileri? Hangi dizi kaç sezon, kaç bölüm yayınlandı? Hangi diziler reyting rekorları kırdı? Türkiye’nin en uzun süren dizi sıralamasında birinci sırada hangi dizi yer alıyor? Bu yazıda bütün bu soruların cevaplarını arıyoruz. En uzun soluklu Türk dizilerini inceleyeceğiz.

 

Bazı diziler vardı ki her hafta sabırsızlıkla beklenirdi. Seyirciler yayın saatinde televizyon başında kitlenirdi. Ertesi gün dost muhabbetlerinde o diziden söz edilirdi. Reyting rekorları kırıldı, çok uzun süren diziler çekildi.

İşte en uzun süren Türk dizileri sıralaması;

Türkiye’nin En Uzun Süren Dizileri

Bizim Mahalle

Bizim Mahalle dizisi, 1994 yılında yayınlanmaya başladı 2 Nisan 2001 tarihinde ekranlara veda etti. Tam 8 yıl boyunca toplam 510 bölüm ekrana geldi. Günlük ve haftalık dizi olarak yayınlandı. Dönemin en iyi oyuncularının yer aldığı sıcacık aile dizisiydi.

Platform: TV Dizisi

Tür: Aile – Komedi

Senaryo: Çetin Büyükakın

Yönetmen: Bizim Aile dizisinin yönetmen kadrosu ara ara değiştirmiştir. Diziye yönetmenlik yapmış isimleri şu şekilde sıralayabiliriz; Ülkü Erakalın, Tulip Karamanbey, Temel Gürsu, Tangör Toydemir ve Ayhan Önal

Başrol Oyuncuları: Nilgün Belgün, Osman Yağmurdereli, Neslihan Acar, Neriman Köksal, Üstün Asutay, İlhan Daner, Meltem Ören, Mert Asutay, Mehmet Nuri Bilge Zobu, Kamil Sönmez, Didem Taslan, Hikmet Taşdemir

 

Bizim Mahalle dizisinden bir sahne
Bizim Mahalle dizisinden bir sahne

 

Ayrılsak da Beraberiz

1999 yılında TRT ekranlarında yayınlanmaya başlayan aile dizisi, 2004 yılına dek ekranlarda yer almış ve en uzun süren diziler arasına girmeyi başarmıştır. 5 yıl boyunca toplam 490 bölümde Teoman ve Berna arasındaki çekişmeyi izlemiştik.

Dizinin konusu özetle; Boşandıktan sonra evden ayrılmak istemeyen bir çiftin evi paravanla ikiye bölüp birlikte yaşamaya devam etmelerini konu alıyordu.

Dizinin her bölümünde Teoman ve Berna birbirlerini evden göndermek için ellerinden geleni yapıyordu. İkili arasında yaşanan bu çekişme komik anların yaşanmasına yol açıyordu.

Dizi, 2015 yılında Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu TV8 ekranlarında yeniden uyarlanmış ancak orijinali kadar ilgi görmediği için sadece 1 sezon ve 14 bölüm yayınlanmıştır. Teoman rolünde Mete Horozoğlu, Berna rolünde ise Algı Eke’yi izlemiştik.

Platform: TV Dizisi

Tür: Aile, Komedi

Senaryo: Murat Aras, Uğur Yağcıoğlu, Nilüfer Yenidoğan, Caner Güler,

Yönetmen: Raşit Çelikezer, Sibel Kocataş

Yapımcı: Birol Güven

Başrol Oyuncuları;

Janset, Hakan Yılmaz, Belma Canciğer, Necmi Yapıcı, Tulu Çizgen, Simge Selçuk, Selahattin Taşdöğen

Ayrılsak da Beraberiz Dizisi
Ayrılsak da Beraberiz Dizisi

 

Mahallenin Muhtarları

Mahallenin Muhtarları dizisi 1994 yılında ekranlarda yayınlanmaya başladı. 8 yıl boyunca toplam 337 bölüm yayınlanarak en uzun süren Türk dizileri arasında yerini almıştır. Mahallenin Muhtarları 2002 yılında ekranlara veda etti.

Sımsıcak bir mahallede yaşayan güzel insanların, güzel evlerine konuk eden dizi Temel ile Fadime’nin evlenmek isteyip yaşadığı talihsizlikleri konu alıyordu.

Platform: TV dizisi

Tür: Aile, Komedi

Senaryo: Kandemir Konduk

Yönetmen: Oğuz Yalçın, Avni Kütükoğlu, Filiz Kaynak, Nursan Esenboğa

Yapımcı: Hüseyin Apaydın

Başrol Oyuncuları: Erkan Can, Aydan Burhan, Leman Çıdamlı, Cihat Tamer, Işık Aras, Esra Akkaya, Goncagül Sunar, Nedret Özbek, Filiz Taçbaş

En Uzun Süren Diziler Listesi

 

Süper Baba

en uzun süren Türk dizileri süper baba
en uzun süren Türk dizileri süper baba

Süper Baba dizisi 1993 yılında  ekranlarda  yayınlanmaya başladı. 4 yıl boyunca toplam 137 bölüm yayınlanarak en uzun süren Türk dizileri arasında yerini almıştır. 1997 yılında ekranlara veda etti.

3 çocuklu boşanmış bir aile babasının hayatını anlatan dizidir. Çocuklarının sergilediği tüm olumsuz tavırlar karşısında baba sevecenliğiyle bulduğu tüm çözümler her hafta merak uyandırmıştır.

3 çocuk sahibi olup bekar olması, hayatına giren kadınlar, ev geçindirme derdi, eski aşkları ve samimi olduğu mahalle arkadaşları ile uzun süre  izleyenlerine ilgi uyandırmıştı.

Dizinin müzikleri çok ilgi görmüştür. Yeni Türkü tarafından düzenlenen müzikler döneme damgasını vurmuştu ve hala çok sevilmekte.

Platform: TV dizisi

Tür: Aile, Dram

Senaryo: Sulhi Dölek, Yavuz Turgul, Nilgün Önes, Güliz Kucur, Muharrem Buhara, Ayhan Sonyürek

Yönetmen: Kartal Tibet, Funda Aras, Feyzi Tuna, Osman Sınav, Orhan Oğuz, Tunca Yönder

Yapımcı: Şevket Altuğ, Şule Altuğ

Başrol Oyuncuları: Şevket Altuğ, Jülide Kural, Sümer Tilmaç, Sevinç Erbulak, İsmet Ay, Şevval Sam, Bennu Yıldırımlar 

 

Arka Sokaklar

Arka sokaklar dizisi, 2006 yılında ekranlarda yayınlanmaya başladı ve hala yayınlanmaya devam ediyor. 14 yıl boyunca toplam 600’ü aşkın bölüm yayınlanarak en uzun süren diziler listesinde yayın hayatına devam eden tek dizi konumunda bulunuyor. Dizinin çekimleri halen devam etmekte. Arka Sokaklar, Türk televizyonlarında en uzun süre yayınlanan dizi olma özelliğini tek başına elde edecek gibi görünüyor.

Dizinin konusu ise özel bir ekipte görev yapan polislerin hayatlarını, meslekteki başarılarını, özel hayatlarına dair detayları anlatmakta.

Dizinin hikayesi İstanbul emniyetinde geçiyor. Emniyet Müdürü Rıza Soylu (Zafer Ergin) edindiği tecrübeleri ve ekibini sahiplenerek üstlendiği baba rolünü sayesinde izleyiciler tarafından çok sevilmekte, ekibi tarafından da Rıza Baba olarak çağırılmaktadır.

14 yıl boyunca her hafta merakla izlenme rekorları kıran Arka Sokaklar dizisinde bugüne kadar birçok oyuncu yer almıştır.

Platform: TV dizisi

Tür: Polisiye, Dram, Aile, Komedi

Senaryo: Ahmet Yurdakul, Sinan Yurdakul, Ozan Yurdakul, Ömer Genç

Yapımcı: Türker İnanoğlu

Yönetmen: Orhan Oğuz

Başrol Oyuncuları: Zafer Ergin, İlker İnanoğlu, Şevket Çoruh, Oya Okar, Ozan Çobanoğlu, Merve Oflaz, Özgür Ozan, Alp Korkmaz, Yiğitcan Ergin, Nazlı Tosunoğlu, Ela Yörüklü, Tunç Oğuz

Arka Sokaklar Dizisi
Arka Sokaklar Dizisi

 

Yaprak Dökümü

Yaprak Dökümü dizisi 2006 yılında ekranlarda yayınlanmaya başladı. 4 yıl boyunca toplam 174 bölüm yayınlanarak en uzun süren Türk dizileri arasında yerini almıştır.

2010 yılı itibari ile ekranlara veda etmiştir. Günümüzde hala tekrarları yayınlanmakta, tekrarları dahi ilgi uyandırmaktadır.

Dizi, Reşat Nuri Gültekin’in aynı adlı kitabından uyarlanarak yayımlanmıştır. İyi bir baba hatta hayatta iyi bir insan olmak için ömrünü adamış Ali Rıza Bey’in hayatını anlatmaktadır.

Ali Rıza Bey, belli bir yaştan sonra ortanca kızının üniversiteyi kazanması sonucu Trabzon’dan İstanbul’a taşınmıştır. İstanbul’a taşındıkları andan itibaren çocuklarının başına gelen olaylara ve aile fertlerinin yaşadığı drama yer verilmiştir.

Yayınlandığı dönemde izleyicilerin etkilendiği diziler arasında olup her hafta reyting rekortmeni olmuştur.

Platform: TV dizisi

Tür: Dram

Senaryo: Reşat Nuri Güntekin (Yaprak Dökümü Romanı)

Yapımcı: Kerem Çatay

Yönetmen: Mesude Eraslan

Oyuncular: Halil Ergün, Güven Hokna, Fahriye Evcen, Deniz Çakır, Bennu Yıldırımlar, Tolga Karel, Gökçe Bahadır, Caner Kurtaran, Bedia Ener

Yaprak Dökümü
Yaprak Dökümü

 

Böyle Mi Olacaktı?

1997 yılında Atv’de yayınlanmaya başlayan dram dizisi. 6 yıl boyunca toplam 167 bölüm yayınlandı. 2003 yılında ekranlara veda etti.

Birbirlerine çok seven üç kız arkadaşın hayatlarını anlatan nefret , aşk ve dostluğun bir arada olduğu gençlik dizisi.

Platform: TV dizisi

Tür: Dram, Gençlik

Senaryo: Erdoğan Tünaş

Yönetmen: Ümit Efekan – Temel Gürsu -Şahin Gök

Yapımcı: Türker İnanoğlu

Başrol Oyuncuları: Açelya Akkoyun, Berna Laçin, Hande Ataizi

 

Kurtlar Vadisi Serisi

Kurtlar Vadisi’ni en uzun süren diziler sıralamasına almazsak olmazdı. İlk bölümü 2003 yılında yayınlanan dizi zamanla format değiştirerek 2016 yılına kadar yayınlanmaya devam etmiştir.

Kurtlar Vadisi Irak, Gladio, Filistin ve Kurtlar Vadisi Vatan eklerini alan filmleri çekilmiş, Kurtlar Vadisi Terör (Çok kısa süre yayınlandı) ve Kurtlar Vadisi Pusu olarak devam bölümleri çekilmiştir.

Dizide Polat Alemdar ve arkadaşlarının derin devlet, mafya, dış ülke ajanları, örgütler ve daha birçok düşmanla giriştiği mücadeleyi anlatmaktaydı. Kendine oldukça sadık izleyici kitlesi oluşturmayı başaran dizinin tekrarları hala seyredilmekte.

Kurtlar Vadisi Serisi
Kurtlar Vadisi Serisi

Türk televizyonlarında yayınlanmış en uzun süren diziler başlıca bu şekildedir. Unuttuğumuz, sizin aklınıza gelen bir dizi varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

Favori dizinizi yorum olarak bırakmayı unutmayın.

Ayrıca Atv dizileri sayfamızdan da Atv’nin en yeni dizilerinden haberdar olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz